Вашето корисничко име:

Лозинка:

Останите пријавени

Внесете го вашето корисничко име или вашата e-mail адреса и кликнете на Испрати потсетник за да добиете потсетник преку е-пошта.


Добредојдовте Гостин

Saint Helena Dove

Dysmoropelia dekarchiskos Olson, 1975

Цел:
  Columbiformes
Семејството:
  Columbidae
Род:
  Dysmoropelia

Научниот:
  Dysmoropelia dekarchiskos

Цитирање:
  Olson, 1975

Референца:
  

Protonym:
  

Avibase ID:
  1CB411F0723FCC40

Кратка врска:
  https://avibase.ca/1CB411F0

Taxonomic Serial Number:

англиски:
Saint Helena Dove
француски:
Tourterelle de Sainte-Hélène
словачки:
holub nelietavý
шведски:
sankthelenaduva


Властите Признавајќи го ова таксономски концепт:

Avibase taxonomic concepts (current):
Saint Helena Dove ( Dysmoropelia dekarchiskos)
Avibase taxonomic concepts v. 01 (August 2013):
Saint Helena Dove ( Dysmoropelia dekarchiskos)
Avibase taxonomic concepts v. 02 (May 2014):
Saint Helena Dove ( Dysmoropelia dekarchiskos)
Avibase taxonomic concepts v. 03 (March 2015):
Saint Helena Dove ( Dysmoropelia dekarchiskos)
Avibase taxonomic concepts v. 04 (Aug 2016):
Saint Helena Dove ( Dysmoropelia dekarchiskos)
Avibase taxonomic concepts v. 05 (Jan 2017):
Saint Helena Dove ( Dysmoropelia dekarchiskos)
Avibase taxonomic concepts v. 06 (Feb 2018):
Saint Helena Dove ( Dysmoropelia dekarchiskos)
Birdlife checklist version 00:
St Helena Dove ( Dysmoropelia dekarchiskos)
Birdlife checklist version 01:
St Helena Dove ( Dysmoropelia dekarchiskos)
Birdlife checklist version 02:
St Helena Dove ( Dysmoropelia dekarchiskos)
Birdlife checklist version 03:
St Helena Dove ( Dysmoropelia dekarchiskos)
Birdlife checklist version 04:
St Helena Dove ( Dysmoropelia dekarchiskos)
Birdlife checklist version 05 (Jun 2012):
St Helena Dove ( Dysmoropelia dekarchiskos)
Birdlife checklist version 05.1 (Oct 2012):
St Helena Dove ( Dysmoropelia dekarchiskos)
Birdlife checklist version 06 (Nov 2013):
St Helena Dove ( Dysmoropelia dekarchiskos)
Birdlife checklist version 06.1 (Feb 2014):
St Helena Dove ( Dysmoropelia dekarchiskos)

Таксономски статус:

Видови статус: fossil species (extinct)

Вашите забелешки

Мора да бидете најавени на , за да ги видите деталите за видување. За да се регистрирате на myAvibase кликнете овде .

Поврзани таксони

Други синоними


англиски: Saint Helena dove, St Helena Dove, St. Helena Pigeon
француски: Tourterelle de Sainte-Hélène
научни: Dysmoropelia dekarchiskos
словачки: holub nelietavý
шведски: sankthelenaduva

Avibase е угости 285.877.417 пати од 24 Јуни 2003 г.. © Denis Lepage | Политика за приватност Превод на оваа страница беше завршен со помош на Google автоматизирана алатка за преведување.