Вашето корисничко име:

Лозинка:

Останите пријавени

Внесете го вашето корисничко име или вашата e-mail адреса и кликнете на Испрати потсетник за да добиете потсетник преку е-пошта.


Добредојдовте Гостин

Scytalopus sp.

Scytalopus Gould, 1837

Цел:
  Passeriformes
Семејството:
  Rhinocryptidae

Научниот:
  Scytalopus

Цитирање:
  Gould, 1837

Референца:
  PZS (1836) p.89

Avibase ID:
  2E82DD90063128C7

Кратка врска:
  https://avibase.ca/2E82DD90

Taxonomic Serial Number:
TSN: 558215

англиски:
Scytalopus sp.
француски:
Scytalopus sp.
јапонски:
otatedorishu
јапонски:
オタテドリ属
словачки:
tapakulo


Властите Признавајќи го ова таксономски концепт:

Avibase taxonomic concepts (current):
Scytalopus sp. ( Scytalopus)
Avibase taxonomic concepts v. 01 (August 2013):
Scytalopus sp. ( Scytalopus)
Avibase taxonomic concepts v. 02 (May 2014):
Scytalopus sp. ( Scytalopus)
Avibase taxonomic concepts v. 03 (March 2015):
Scytalopus sp. ( Scytalopus)
Avibase taxonomic concepts v. 04 (Aug 2016):
Scytalopus sp. ( Scytalopus)
Avibase taxonomic concepts v. 05 (Jan 2017):
Scytalopus sp. ( Scytalopus)
Avibase taxonomic concepts v. 06 (Feb 2018):
Scytalopus sp. ( Scytalopus)
eBird version 1.50:
Scytalopus sp. ( Scytalopus sp.)
eBird version 1.52:
Scytalopus sp. ( Scytalopus sp.)
eBird version 1.53:
Scytalopus sp. ( Scytalopus sp.)
eBird version 1.54:
Scytalopus sp. ( Scytalopus sp.)
eBird version 1.55:
Scytalopus sp. ( Scytalopus sp.)
eBird version 2015:
Scytalopus sp. ( Scytalopus sp.)
eBird version 2016:
Scytalopus sp. ( Scytalopus sp.)
eBird version 2017:
Scytalopus sp. ( Scytalopus sp.)
eBird version 2018:
Scytalopus sp. ( Scytalopus sp.)
eBird version 2019:
Scytalopus sp. ( Scytalopus sp.)

Таксономски статус:

Видови статус: genus

Вашите забелешки

Мора да бидете најавени на , за да ги видите деталите за видување. За да се регистрирате на myAvibase кликнете овде .

Поврзани таксони

Highlight taxa in a checklist (shown in red)

Други сродни концепти

Други синоними


англиски: Scytalopus sp.
English (IOC): Scytalopus sp.
шпански: Scytalopus sp.
Spanish (Ecuador): Tapaculo (Scytalopus) sp.
Spanish (Spain): Scytalopus sp.
Spanish (HBW): Scytalopus sp.
француски: Scytalopus sp.
јапонски: otatedorishu
јапонски: オタテドリ属
научни: Scytalopus, Scytalopus sp.
холандски: Scytalopus sp.
норвешки: Scytalopus sp.
португалски (во Бразил): Scytalopus sp.
словачки: tapakulo
шведски: Scytalopus sp.

Avibase е угости 288.535.689 пати од 24 Јуни 2003 г.. © Denis Lepage | Политика за приватност Превод на оваа страница беше завршен со помош на Google автоматизирана алатка за преведување.