Вашето корисничко име:

Лозинка:

Останите пријавени

Внесете го вашето корисничко име или вашата e-mail адреса и кликнете на Испрати потсетник за да добиете потсетник преку е-пошта.


Добредојдовте Гостин

Bar-breasted or Brown Firefinch

Lagonosticta [rufopicta or nitidula] (= Lagonosticta rufopicta) (Fraser, 1843)
(0 votes)
Фото Powered by flickr.com .


Цел:
  Passeriformes
Семејството:
  Estrildidae
Род:
  Lagonosticta

Научниот:
  Lagonosticta rufopicta

Цитирање:
  (Fraser, 1843)

Референца:
  PZS Pt11 no.121 p.27

Protonym:
  Estrilda rufopicta

Avibase ID:
  6CA51CCA62E44F06

Кратка врска:
  https://avibase.ca/6CA51CCA

Taxonomic Serial Number:
TSN: 560650

Geographic range:

  • Lagonosticta rufopicta rufopicta: Senegal to Nigeria, n Cameroon and Ubangi-Chari
  • Lagonosticta rufopicta lateritia: South Sudan, western Ethiopia, northeastern Democratic Republic of the Congo, Uganda, and western Kenya
  • Lagonosticta nitidula: Angola to Democratic Republic of the Congo, Zambia, s Tanzania, n Namibia and n Zimbabwe
англиски:
Bar-breasted or Brown Firefinch
чешки:
amarant teckovaný
германски:
Pünktchenamarant
дански:
Punktamarant
шпански:
Pinzón Candela de Pecho Listado
фински:
savanniruusupeippo
француски:
Amarante pointé ou A. nitidule
италијански:
Amaranto pettobarrato
јапонски:
shiroshimakougyokuchou
јапонски:
シラフコウギョクチョウ
холандски:
Stippelamarant
норвешки:
Rosenamarant
полски:
amarantka cetkowana
португалски:
Amarante-de-peito-pintalgado
руски:
Крапчатый амарант
словачки:
amarant bodkovaný
шведски:
rosenamarant
украински:
Амарант савановий
кинески:
斑胸火雀


Властите Признавајќи го ова таксономски концепт:

Avibase taxonomic concepts (current):
Bar-breasted or Brown Firefinch ( Lagonosticta [rufopicta or nitidula])
Avibase taxonomic concepts v. 01 (August 2013):
Bar-breasted or Brown Firefinch ( Lagonosticta [rufopicta or nitidula])
Avibase taxonomic concepts v. 02 (May 2014):
Bar-breasted or Brown Firefinch ( Lagonosticta [rufopicta or nitidula])
Avibase taxonomic concepts v. 03 (March 2015):
Bar-breasted or Brown Firefinch ( Lagonosticta [rufopicta or nitidula])
Avibase taxonomic concepts v. 04 (Aug 2016):
Bar-breasted or Brown Firefinch ( Lagonosticta [rufopicta or nitidula])
Avibase taxonomic concepts v. 05 (Jan 2017):
Bar-breasted or Brown Firefinch ( Lagonosticta [rufopicta or nitidula])
Avibase taxonomic concepts v. 06 (Feb 2018):
Bar-breasted or Brown Firefinch ( Lagonosticta [rufopicta or nitidula])
Sibley and Monroe 2nd edition (1996):
Brown Firefinch ( Lagonosticta rufopicta) [version 1]

Таксономски статус:

Видови статус: species group (sometimes a species)

Вашите забелешки

Мора да бидете најавени на , за да ги видите деталите за видување. За да се регистрирате на myAvibase кликнете овде .

Поврзани таксони

Други синоними


африкански: Bruinvuurvinkie
чешки: Amarant teckovaný
дански: Punktamarant
германски: Pünktchenamarant
англиски: Bar-breasted Fire Finch, Bar-breasted Firefinch, Bar-breasted or Brown Firefinch, Brown Firefinch
шпански: Pinzón Candela de Pecho Listado
естонски: jõgi-leekamadiin
фински: Savanniruusupeippo
француски: Amarante pointé, Amarante pointé ou A. nitidule
унгарски: pettyes amarant
италијански: Amaranto pettobarrato
јапонски: shiroshimakougyokuchou
јапонски: シラフコウギョクチョウ, シロシマコウギョクチョウ
научни: Estrilda rufopicta, Lagonosticta [rufopicta or nitidula], Lagonosticta rufopicta, Lagonosticta rufopicta rufopicta
литвански: Kanapėtasis amarantas
холандски: Stippelamarant
норвешки: Rosenamarant
полски: amarantka cetkowana, amarantka cętkowana
португалски: Amarante-de-peito-pintalgado
руски: Крапчатый амарант
словачки: amarant bodkovaný
шведски: rosenamarant
украински: Амарант савановий
кинески: 斑胸火雀
Chinese (Traditional): 斑胸火雀

Avibase е угости 284.227.737 пати од 24 Јуни 2003 г.. © Denis Lepage | Политика за приватност Превод на оваа страница беше завршен со помош на Google автоматизирана алатка за преведување.